Playback divadlo

"Když jsem první ráno v San Francisku snídal, najednou se celý dům roztřásl a já měl opravdu strach. Pak mi došlo, že to jenom venku projela tramvaj, ty jsou tady hodně jiné než u nás." 

"A jak ten příběh končí?"
"Uvědomil jsem si, že to nemůže být zemětřesení, ale stejně jsem byl rád, že nejsem sám doma."
"Pojďme se podívat na příběh..."


Vyprávění, sdílení a divadlo

V playback divadle se sesedáme do pomyslného kruhu a sdílíme své příběhy, či nasloucháme příběhům druhých. Dozvídáme se tím něco o sobě, o společenství lidí kolem nás, o světě.

Cílem playback divadla je propojení lidí, kteří sdílí společnou zkušenost a společný prostor. To se děje nejen vyprávěním příběhů, ale také jejich následným ztvárněním v improvizaci herecké skupiny. Příběhy jsou tu doslova divadlem hrány zpět (PLAYed BACK).

V playback divadle zrcadlíme osobní příběh, čímž odhalujeme a pojmenováváme emoce a významy. To zajišťují herci a hudebníci. Techniky playback divadla vychází zejména z improvizace a vyprávění. Díky specifickým formám dostávají sdílené příběhy jasný rámec a spád. Celým takovým představením provází postava průvodce, který sprostředokává kontakt mezi herci, vypravěči z řad publika a ostatními diváky.

V Zázemí dáváme playback divadlu prostor proto, že ho vidíme jako cestu pro neformální setkávání a autentické sdílení příběhů kolem nás.

Připravované akce

Setkání nad příběhy s playback divadlem v Zázemí

Připravujeme pro vás večery s playback divadelní skupinou Na-po-jen-i naplněné vašimi příběhy. Brzy zde najdete informace o dalších představeních.

Otevřené hodiny

Pojďte s námi nahlédnout do procesu, který je za hereckou improvizací příběhů. Přijďte na otevřenou hodinu playback divadla vyzkoušet si práci s příběhy z pohledu herce a průvodce. Nejbližší otevřené hodiny proběhnou:

21. února | 24. dubna

Víkendový workshop

Inspirujte se pro vlastní práci a dopřejte si intenzivní dávku práce s příběhy. Přijďte na víkendovou dílnu playback divadla s Veronikou Nýdrlovou. Dílna se bude konat: 

14. - 15. června 2019.

Přihlašte se na akci

Více o playback divadle

Playback divadlo rozvinuli manželé Jonathan Fox a Jo Salas v 70. letech 20. století ve státě New York. Inspirovali se divadelní improvizací, storytellingem, komunitní prací a psychodramatem. V současné době se jedná se o celosvětový fenomén s velkou šíří využití v oblastech vzdělávání, osobnostního rozvoje, sociální práce, terapie, koučinku atd.

Na síť playback divadelníků je napojena i Česká republika. Sem se playback divadlo ve své ucelené formě dostalo v létě roku 2010, kdy Veronika vyjela na základní kurz do School of Playback Theatre UK. Ještě v prosinci se uskutečnilo první představení v Moravské galerii v Brně. Tvůrčí skupinou byli studenti Katedry sociální pedagogiky PdF MU v Brně. O čtyři roky později pod touto katedrou vznikl celouniverzitní předmět Playback divadlo a absolventi tohoto kurzu vytvořili dodnes aktivně působící skupinu, která si říká Na-po-jen-i.